Obec

Soubor Ondřejnica

Soubor Ondřejnica
Soubor Ondřejnica
Soubor Ondřejnica
Soubor Ondřejnica
Soubor Ondřejnica
Soubor Ondřejnica

SOUBOR ONDŘEJNICA  

K chvále rodného Lašska, v pokoře k písním a tancům našich předků, v úctě k lidovým hudcům, tanečníkům a zpěvákům vznikl zásluhou Elišky Krejčíčkové v roce 1977 ve Staré Vsi nad Ondřejnicí soubor Ondřejnica. Od svého založení se snaží nalézat a oživovat písně a tance svého regionu na jihozápadním okraji Ostravy. Původní dětská skupina místní základní školy přerostla do podoby více než stočlenného souboru.

K souboru patří také Malá Ondřejnica s úspěšnými zpěváčky a tanečníky ve třech věkových skupinách pod vedením zkušených tanečnic a tanečníků. Zkoušky probíhají v zámku každé pondělí – střední a nejmenší, a ve středu – nejstarší. Již několik let úspěšně spolupracují s cimbálovými muzikami ZUŠ v Brušperku.

Ondřejnica se zúčastňuje přehlídek a festivalů nejen v České republice, ale i v zahraničí /Francie, Itálie, Sicílie, Anglie, Belgie, Holandsko, Dánsko, Turecko, Bulharsko, Polsko, Kostarika, Estonsko, Slovensko/. Od roku 2004 je spolupořadatelem festivalu Poodří Františka Lýska, který vznikl při oslavách stého výročí narození tohoto významného sbormistra, hudebního pedagoga a sběratele lidových písní na Lašsku.

Soubor se podílel na projektu Tance z Čech, Moravy a Slezska, vydal zpěvník „Hraje a zpívá Ondřejnica“. Muzika a zpěváci spolupracují s Čs. rozhlasem v Ostravě, kde v hudební režii Jana Rokyty st. vznikly zvukové nosiče Už zmy se dosť nazpivali, Moje Lašsko, Lašské Vánoce a Proskovice je dědina (Ondřejnica v písních Františka Lýska). V ostravském studiu Čs. televize byla natočena jedna z posledních televizních Voniček z domova „o Ondřejnici“. Vystoupení souboru doprovází cimbálová muzika Ondřejnica s primášem Kamilem Šperlínem a cimbálová muzika Tragač s primáškou Terezou Holexovou.

Vedení souboru:

Umělecká vedoucí LSPT Ondřejnica: Mgr. Yvona Voráčová
Organizační vedoucí LSPT Ondřejnica - statutární zástupce: Mgr. Pavla Hranická
Vedoucí Malá Ondřejnica: Markéta Šindelová
Hospodář: Renáta Vaňková

Členové rady: Barbora Vaňková

 

Webové stránky: www.ondrejnica.cz

Facebook, Instagram: @ondrejnica